X
تبلیغات
دکترسعیدخسروی

دکترسعیدخسروی

اطلاعات دارویی-تازه های دارویی

متن ترانه كريم فكوردرد عشق و انتظار-دكترسعيدخسروي

درد عشق و انتظار

آهنگ:همایون خرم
ترانه سرا:کریم فکور
دستگاه:شور
خواننده:حصيري

درد عشق و انتظار ، دارم زان شب یادگار
در آن شبِ سرد پاییز ، آهنگ سفر می کردی
از رهگذری محنت خیز ، دیدم که گذر می کردی

درد عشق و انتظار ، دارم زان شب یادگار

تو رفتی و دلم غمین شد ، قرینِ آهِ آتشین شد
آز آن شبی که برنگشتی

جهان که شادی آفرین بود، به چشمِ من غم آفرین شد
آز آن شبی که برنگشتی

در آن شبِ سرد پاییز ، آهنگ سفر می کردی
از رهگذری محنت خیز ، دیدم که گذر می کردی
آز آن شب سرد خزان شب ها گذشته ، داستانِ باده و مینا گذشته
روزگاری بر منِ تنها نشسته
روزگاری بر منِ تنها نشسته

تو رفتی و دلم غمین شد ، قرینِ آهِ آتشین شد
آز آن شبی که برنگشتی
جهان که شادی آفرین بود، به چشمِ من غم آفرین شد
آز آن شبی که برنگشتی


آز آن شبی که برنگشتی

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/10/07ساعت 9:42 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  | 

متن ترانه طاقتم ده معيني كرمانشاهي -نوشته دكترسعيدخسروي

طاقتم ده
 ساغرم شکست ای ساقی

خواننده: سالارعقيلي  

شاعر: معینی‌کرمانشاهی 

    آهنگساز: همایون خرم      

دستگاه:همايون

ساغرم شکست ای ساقی  رفتم زدست ای ساقي
 
درمیان توفان

 برموج غم نشسته منم         در زورق شکسته منم          ای ناخـدای عالم
 
تـا نـام من رقـم زده ‌شد         یکباره مهـرغم زده‌شد          بر سرنوشت آدم
               
ساغرم شکست ای ساقی      رفته‌ام زدست ای ساقی

تـو تشنـه‌کامـم کُشتـی           در سـراب نـاکامی هـا            ای بلای نـافـرجامي ها
نـبــرده لـب بــــرجـامــی      می‌کشم به‌دوش ازحسرت      بارهستی و بدنامی ها


                           
حکایت از چه‌کنم؟ شکایت از چه ‌کنم؟
                 
که خود به دست خود آتش بردل خون شدة نگران زده‌ام
                                           
برموج غم نشسته منم         در زورق شکسته منم          ای ناخـدای عالم
تـا نـام من رقـم زده ‌شد         یکباره مهـرغم زده‌شد          بر سرنوشت آدم
تـو تشنـه‌کامـم کُشتـی           در سـراب نـاکامی هـا            ای بلای نـافـرجامی ها
نـبــرده لـب بــــرجـامــی      می‌کشم به‌دوش ازحسرت      بارهستی و بدنامی ها


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/10/07ساعت 9:32 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  | 

پيشگري ودرمان سرماخوردگي Common Cold قسمت دوم -دكترسعيدخسروي

محصولات گياهي

چندين داروي تسكين بخش خانگي شامل گياهان و برخي از چاشني هاي غذايي شناسايي شده است كه توسط بيماران با قابليت هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد . در حال حاضر يكي از معروفترين آن ها


ازخانواده اكيناسه(به فارسي اكيناشيا ياسرخارگل)

به صورت

کپسول رمیکلد

ازشركت اهورادارو

پاستيل ازشركت محياداروپاستیل های اکیناسه به همراه ویتامین C ونيز روی Echinacea Plus Vitamin C & Zinc Gumee اکیناسه موجب افزایش سیستم ایمنی و کاهش درد و التهاب می شود. همچنین دارای اثر ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است و می تواند باعث کاهش نشانه ها و علایم سرماخوردگی و طول مدت بیماری شود. اکیناسه بیش از 100 آنزیم را در بدن فعال می کند. روی گلبولهای سفید را برای مقابله با عفونت فعال کرده، برای مقابله با ویروسها به بدن کمک می کند، همچنین موجب تقویت حافظه می گردد. روی بر درمان زخم ها، حس چشایی و بویایی و سنتز DNA ، همچنین رشد طبیعی بدن کمک می نماید.

Echinacea Plus Vitamin C & Zinc Gumees from Mr. Tumee come in five awesome flavours and have a texture and taste that kids love. Both echinacea and vitamin C have been researched for their effects on boosting the immune system and protecting against the common cold. This gelatin free children's formulation contains these in combination with zinc and natural flavours.

Food Supplement 2 Tumees will typically provide
Calories 15
Sodium 8mg
Total Carbohydrate 4g
-Sugars 3g
Vitamin C (Ascorbic Acid) 30mg
Zinc (Zinc Citrate) 5mg
Echinacea (Echinacea Purpurea) 50mg
(whole plant 4% extract)  
   
Other Ingredients
Corn Syrup, Sugar, Pectin, Fumaric Acid, Citric Acid, Natural Flavours, Colours (Annatto, Black Carrot Juice Concentrate, Purple Berry Concentrate, Turmeric), Maltodextrin.


Free of: Yeast, wheat, milk, egg, soy, glutens, salt, artificial colours, artificial flavours, animal derivatives and preservatives. 100% vegetarian, vegan. Certified by vegan.org

دوز توصیه شده:

روزانه 2 عدد جویده شود(توجه: مصرف اکیناسه بیش از 10روز متوالی توصیه نمی شود)

فيتو كلد   PHYTOCOLD گل دارو

اشكال دارويي :

قرص روكشدار 600 ميلي گرمي

موارد مصرف :

در درمان كمكي جهت رفع علائم سرماخوردگي ، گرفتگي بيني ، سينوسها و به عنوان خلط آور بكار مي رود

اجزاء فرآورده :

قرص فيتوكلد از گياهان زير تشكيل شده است :

ريشه ختمي                                  13/06%          Althaea officinalis

گل آقطي                                        8/17%          Sambucus ebulus 

اندامهاي هوايي اكيناسه              12/25%           Echinacea purpurea    مواد موثره :

پلي ساكاريد ها ،‌فلانوييدها ،‌آلكاميدها ،‌پلي ان ها ، روغن هاي فرار ،‌موسيلاژ ( گالاكتورونيك اسيد ، گلوكورونيك اسيد ،‌رامنوز و ... ) پكتين و نشاسته .

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

تركيبات موجود در اكيناسه از جمله آلكاميدها ، گليكوپروتئينها ، مشتقات اسيد كافئيك و پلي ساكاريدها داراي اثر غير اختصاصي بر سيستم ايمني سلولار مي باشند . اين اثرات با مكانيسم هاي فعال كردن فاگوسيتوز ، تحريك فيبروبلاستها ، افزايش فعاليت تنفسي و افزايش تحرك لوكوسيت ها ايجاد مي گردد . تركيبات موجود در ختمي داراي اثرات بهبود تحريك موضعي ، مهار فعاليت Mucociliary، تحريك فاگوسيتوز ، ضد التهاب ، Anticomp;iment  و محرك ايمني مي باشند .

تداخل دارويي :

اثر تحريك كننده سيستم ايمني اكيناسه ممكن است با داروهاي ايمونوساپرسيو ، سيكلوسپورين و داروهاي ضد درد پيوند تداخل نمايد . همچنين ممكن است با اثرات شيمي درماني كورتيكوستروئيدها در سرطان تداخل نمايد . اين فرآروده بدليل داشتن ختمي ممكن است جذب داروهاي ديگر كه به طور همزمان مصرف مي شوند را به تاخير اندازد .

مقدارمصرف :

بزرگسالان :

روزي سه بار هر بار دو قرص با كمي آب قبل از غذا ميل شود

كودكان 12-5 سال :

نصف دوز بزرگسالان

عوارض جانبي :

بثورات جلدي ، خارش ،   مشكلات تنفسي ،‌سرگيجه و افت فشار خون در تجويز فرآورده هاي حاوي اكيناسه مشاهده شده است .

موارد منع مصرف :

بدليل وجود اكيناسه در اين فرآورده ممكن است باعث فعال شدن حملات اتوايميون و ديگر فعاليتهاي بيش از حد سيستم ايمني گردد ، اين فرآورده در مولتيپل اسكلروزيس ،‌لكوزيس ،‌بيماريهاي كلاژن ، ايدز يا سل ممنوعيت دارد . مصرف اين فرآروده در كودكان كمتر از 5 سال توصيه نمي گردد

مصرف در حاملگي وشيردهي :

با توجه به اينكه در مطالعات حيواني در مصرف غلظتهاي بالاي اكيناسه روي اووسيت ها اثرات منفي مشاهده گرديده ، مصرف اين فرآورده د ر دوران بارداري وشيردهي توصيه نمي شود .

نكات قابل توصيه  :

مصرف اين فرآورده در مبتلايان به آسم توصيه نمي گردد

شربت آلوئه ورا Aloe vera Syrup

  شکل دارويي:

شربت250 ميلي ليتر

موارد مصرف:

تقويت سيستم ايمني و افزايش مقاومت بدن در برابر بيماريهاي ويروسي به ويژه آنفلوانزا و سرماخوردگي

اجزاء فرآورده:

عصاره آلوئه ورا(Aloe vera) و عسل طبيعي استاندارد شده: بر اساس وجود 5/2 ميلي گرم گلوکومانان در هر 5 ميلي‌ليتر شربت

مواد مؤثره:

پلي ساکاريدها از جمله آسمانان(acemannan) و آنتراکينون ها

آثار فارماکولوژيک و مکانيسم اثر:

آلوئه ورا (صبر زرد) به عنوان گياه درمانگر (healing plant) يا درمانگر آرام (silent healer)شناخته شده است. اين گياه واجد ويژگي هاي مهم درماني از جمله تعديل سيستم ايمني(immunomodulation)، ترميم زخم، ترميم آسيب هاي حرارتي و سوختگي ها و ضد التهاب است.مکانيسم هاي تاثير ژل آلوئه ورا مشخص نيست. با اين حال در in vivo ژل آلوئه و ترکيبات آن مهار ايمني ناشي از اشعه ماوراء بنفش را اصلاح ميکنند. همچنين در in vitro چند جزء از آلوئه و ژل تام آن داراي اثرات آنتي اکسيدان بوده اند. آسمانان که از اجزاي اصلي ژل آلوئه محسوب ميشود واجد اثرات محرک ايمني است.پلي‌ساکاريدهاي موجود در عصاره آلوئه ورا از راه خوراکي جذب ميشوند و به صورت تغيير نيافته در خون، به عنوان تعديل‌کننده‌هاي ايمني عمل نموده و قادر به القاء پاسخ‌هاي ايمني هستند و عملکرد ايمني را خصوصاًبافعال‌سازي ماکروفاژهاوتوليدسيتوکين‌هاتعديل مي‌کنند.آسمانان فعاليت مونوسيت‌ها و ماکروفاژها و سيتوتوکسيسيتي آنها را افزايش داده و T-Cell Killer را تحريک مي‌کند. در 14 بيمار مبتلا به ايدز؛ مصرف روزانه 800 ميلي‌گرم آسمانان، موجب افزايش مشخصي در تعداد مونوسيت‌هاي در گردش و ماکروفاژها شده و علائم باليني بهبود يافته است.( آزاد شدن اينترلوکين I، اينترلوکين 6، α - TNF، δ-INF از ماکروفاژها، به صورت وابسته به دوز القا مي‏شود. آسمانان به تنهائي يا همراه با داروهاي ضد ويروس آزيدوتيميدين وآسيکلووير از تکثير ويروس ايدز و تبخال جلوگيري مي‌کند.آلوئه امودين (Aloe-emodin) ويروس‌هاي انفلوانزا، واريسلا زوستر (Varicella zoster) و پسودورابيس (Pseudorabies)راغيرفعال مي‌سازد. آنتراکينون‌هاي استخراج شده از آلوئه نيز موجب کشته شدن ويروس‌هاي پوشش‌دار ميشوند.

دستور مصرف:

روزي 2-1 قاشق مرباخوري( 10-5 ميلي ليتر) قبل از صبحانه

موارد منع مصرف:

حساسيت شناخته شده نسبت به آلوئه ورا. حاملگي و افرادي که قصد دارند باردار شوند . در مورد مصرف ژل آلوئه در دوران شيردهي اطلاعاتي در دست نيست.

عوارض جانبي:

بطورکلي مصرف خوراکي ژل آلوئه ورا بخوبي تحمل ميشود. با اين حال درماتيت بعد از مصرف خوراکي و موضعي ژل آلوئه گزارش شده است. تغيير رنگ ادرار به زرد قهوه اي يا قرمز اهميت باليني ندارد و ممکنست به علت وجود متابوليتهاي آنتراکينون باشد که به هنگام استخراج ژل وارد آن شده اند.در يک مطالعه موردي و درin vivo ؛کاهش سطح سرمي هورمونهاي تيروئيد(T3,T4) توسط آلوئه ورا گزارش شده است

تداخلات دارويي:

بر اساس مدارک موجود، مورد احتياطي از نظر تداخلات دارويي وجود ندارد

نکات قابل توصيه:

قبل از مصرف؛ شيشه محتوي شربت را خوب تکان دهيد.فرآورده دور از ديد و دسترس کودکان، در دماي30-15 درجه سانتي‌گراد و در ظرف کاملاً سربسته نگهداري شود.

به دانه وختمي:

درآب جوش ايجادموسيلاژنموده ومصرف خوراكي آنهاموجب حفاظت گلووحلق ازآسيب ويروس ها وآلرژن ها مي شود 

مكانيسم گياهان دارويي دردرمان سرماخوردگي

1)گياهاني كه سبب تحريك سيستم ايمني مي شوندمانند:

خانوادهEchinaceaاكيناسه

از گياهان دارويي منتخب سازمان بهداشت جهاني (W.H.O) است كه براي آن اثر ضد سرماخوردگي ودرمان عفونت تنفسي ومجاري ادراري مطرح شده است

مواردمصرف :

آنتي بيوتيك ،محرك سيستم ايمني ، ضد آلرژي ، تونيك لنفي بوميان آمريكا از اين گياه براي درمان مارگزيدگي ، تب وزخم هاي قديمي مزمن استفاده مي كردند . مهاجران هم به زودي آن را به عنوان داروي خانگي براي سرماخوردگي و آنفلونزا به كار مي بردند ، ودرنزد پزشكان آمريكايي قرن نوزدهم شهرت ومقبوليت داشت. در 50 سال گذشته به دليل خواص ضد ويروسي . ضد قارچي وضد باكتريايي خود شهرت جهاني يافته ودر درمان ايدز هم به كار رفته است . گل مخروطي پرورشي معمولا از انواع پوپورآ است

اندام مورداستفاده ريشه : 

معمولا درتنتور يا پودر براي درمان تقريبا هر نوع عفونت والتهاب به كار مي رود ، درعفونت هاي راجعه كليوي بسيارمفيداست.براي درمان سرماخوردگي وآبريزش بيني  ريشه پس از گل دادن جمع آوري  ، شسته ، خرد شده وخشك شود . گل كمتر از ريشه در گياه پزشكي امروزي كاربرددارد .

غرغره:

10 ميلي ليتر تنتور در يك ليوان آب  جهت گلو درد

كپسول :

درشروع عفونت هاي حاد ، مانند سرماخوردگي ، آنفولانزا وعفونت هاي كليوي و ادراري ، روزي سه كپسول 200ميلي گرمي

جوشانده ريشه :

درمرحله حاد عفونت ها هر يك تا دوساعت 10 ميلي ليتر مصرف كنيد .

تنتور :

براي درمان آنفولانزا، لرز وعفونتهاي ادراري ، درچند روز اول بروز علائم حاد ، هر 2 تا 3 ساعت بين 2 تا 5 ميلي ليتر مصرف كنيد . براي عفونتهاي مزمن ، دوزهاي استاندارد را مصرف كنيد و از داروهاي گياهي مناسب ديگر ، نظير بوكو وبيد گياه (مرغ)Agropyrn repens براي عفونت هاي كليه ، يا شبدر براي تب  ، نيز همراه آن استفاده نماييد . براي مارگزيدگي يا مسموميت غذايي مي توانيد از آن با دوزده ميلي ليتر استفاده كنيد .

2)معرق ومحرك سيستم ايمني مانند: Boneset

( Aster family (Asteraceae   Boneset

بانام  هاي    Eupatorium  Common Name(s):perfoliatum، Boneset , thoroughwort , vegetable antimony , feverwort , agueweed , Indian sage , sweating plant , eupatorium , crosswort , thoroughstem , thoroughwax , wild IsaacUses of Boneset Boneset has chiefly been used to treat feversBoneset Dosing There is no recent clinical evidence to guide dosage of boneset. Traditional use was at a dose of 2 g of leaves and flowers. Internal use should be tempered by the occurrence of hepatotoxic pyrrolizidine alkaloids in this planttreatment for a strain of influenza known as "breakbone fever." Today, we rely on it for the treatment of body aches, fevers and upper respiratory tract congestion

گياه

Yarrow

بانام علمي

Achillea millefolium

  Other Names: Milfoil, Old Man's Pepper, Soldier's Woundwort, Knight's Milfoil Thousand Weed, Nose Bleed, Carpenter's Weed, Bloodwort, StaunchweeYarrow is used against colds, cramps, fevers, kidney disorders, toothaches, skin irritations, and hemorrhages, and to regulate menses, stimulate the flow of bile, and purify the blood. Medicinal tea is a good remedy for severe colds and flu, for stomach ulcers, amenorrhea, abdominal cramps, abscesses, trauma and bleeding, and to reduce inflammation.)

3)گياهاني كه خواص ضدميكروبي وضدويروسي دارندمانند: 

                                                                                  goldenseal  Other Names :Goldenseal is also known as Orangeroot, jaundice root Yellow Paint Root, Yellow Puccoon, Yellow Indian Plant, Ground Raspberry, Ohio Curcuma, Wild Curcuma, Eye Root, Eye Balm, Turmeric Root And Yellow Eye. The medical name for this herb is Hydrastis Canadensis.Uses for GoldensealGoldenseal is so valued because it improves health in many ways: It is a strong antimicrobial, a mild anti-inflammatory, antiseptic .muscular stimulantAntibiotic or Immune Booster natural antibiotic and is most often combined with echinacea in preparations designed to strengthen the immune system, and a digestive tonic! Its astringent properties make it useful for treating conditions of the throat, stomach, and vagina, when these tissues are inflamed, swollen, or infectedGoldenseal Stops H1N1 influenza Virus Antiviral Activity In addition to its activity against bacteria, goldenseal may also inhibit growth of some viruses. For example, in a laboratory study published in "Bioorganic and Medicinal Chemistry Letters" in 2007, berberine blocked growth of human cytomegalovirus in culture to a degree equal to that seen with a prescription anti-viral drug. Although no findings on berberine and influenza virus have been published, a 2010 preliminary report by investigators at North Carolina State University indicated that berberine also inhibited growth of influenza A virus in cells grown in culture  Dosage Goldenseal root can be used to make several types of supplements, including capsules, tablets, tinctures and extracts. The recommended dose depends on what type of supplement you are using. If you are taking capsules or tablets containing dried goldenseal root, the recommended dose is 4 to 6g a day, according to the University of Michigan Health System. If you are using an tinctures, take 2 to 3 mL three times a day. For standardized extracts, take 30 to 120 mg as many as three times a day


Myrrhيا

Commiphora molmol

باجنس هاي فراوان

Common myrrh (Commiphora myrrha) or gum myrrh is a tree in the Burseraceae family. It is one of the primary trees used in the production of myrrh, a resin made from dried tree sap. The tree is native to the Arabian peninsula (Oman, Yemen) and to Africa (Djibouti, Ethiopia, Somalia, Northeast Kenya Other Names Abyssinian Myrrh, African Myrrh, Amyris kataf, Arabian Myrrh, Bal, Balsamodendron Myrrha, Balsamodendrum habessinicum, Bdellium, Bol, Bola, Commiphora, Commiphora abyssinica, Commiphora erythraea, Commiphora habessinica, Commiphora kataf, CommipMyrrh Gum extract Myrrh essential oil Medicinal Action and UsesIt was used in embalming, as a cure for cancer, leprosy, and syphilis. Myrrh, mixed with coriander and honey, was used to treat herpes. It was used as an anti-infectous, anti-inflammatory, antiseptic, astringent. and as a tonicMyrrh is used to treats virtually all upper-respiratory infections and chest problems due to colds and coughs. It is a powerful antiseptic and expectorant. It has antibacterial, antifungal, antiinflammatory and antiviral properties. It is used as mouthwash, helps to fight bad breath when taken internallyMyrrh is used for indigestion, ulcers, colds, cough, asthma, lung congestion, arthritis pain, cancer, leprosy, spasms, and syphilis. It is also used as a stimulant and to increase menstrual flowMyrrh has been used as a cleansing, purifying agent since ancient times. Myrrh is specific in the treatment of infections in the mouth such as mouth ulcers, gingivitis, and phyorrhoea, and is a major ingredient in gargles and mouthwashes. It may also help with laryngitis and respiratory complaints, it is both expectorant and a stimulant of circulation. It is often used as part of an approach to the treatment of the common cold. Externally it will be healing and antiseptic for wounds and abrasions, and a useful agent for treating thrush, (Candida albicans) and athlete's foot fungal infections. Parts Used: Resin Prep Methods: Most often as a tincture, or the essential oil, rarely teas or capsule formDosageWhen used for mouth conditions, tincture of myrrh may be applied directly to canker sores or inflamed gums. It can also be diluted in water and used as a gargle. When taken internally, a typical dose of myrrh is 1 g of resin 3 times dailyTincture Myrrh 's dosage details are as follows Dose Single Dose Frequency Route Instructions Adult Dosage ( >12 years. ) 1.000 to 2.000 ml1.5 (1.5)8 hourlyPOIt must be diluted well by adding water before consumption. Paedriatic Dosage ( 20 Kg. ) No data regarding the Paediatric dosage details of Tincture Myrrh is available Neonatal Dosage  3 Kg

 
قارچ 

Usnea

Usnea is the generic and scientific name for several species of lichen in the family Parmeliaceae, that generally grow hanging from tree branches, resembling grey or greenish hair. It is sometimes referred to commonly as Old Man's Beard, Beard Lichen, or Treemoss. Usnea looks very similar to Spanish moss, so much so that the latter plant's Latin name is derived from it (Tillandsia usneoides, the 'Usnea-like Tillandsia'). Usnea Other Names: Old man’s beard, Usnea,Treemoss Parts Used The dried thallus or lichen strands of collected plantsuseusnea is antibiotic, antifungal, antispasmodic, antipyretic, and analgesic. Early Chinese herbalists administered usnea orally as an expectorant and topically to treat infections and ulcers. Today, it is used as a tincture or infusion to treat tuberculosis and bronchitis,coughs,.common colds and applied locally to help heal infected wounds. The German E commission monographs approve usnea for treating inflammations of the mucous membranes in the mouth and larynx, and American herbalists utilize it for the treatment of lung infections, tuberculosis, urinary tract infections, Candida albicans, and strep throaUsnea DosageThe tincture should be diluted in water before ingesting or using externally. Usnea tincture may be taken every two hours to treat bacterial infections. Other sources recommend taking 3-4 ml of tincture three times daily A usnea tea can be prepared by steeping 2-3 tsp of dried lichen or 1-2 tsp of powdered lichen in 1 cup of boiling-hot water

4)گياهاني كه علائم راكاهش داده وبه واسطه داشتن تانن ولعاب(موسيلاژ)تسكين دهنده دردگلو وضدالتهابندمانند:

1)گل ختمي:

نام علمی

        Althaea officinalis

 نام انگليسي  :      marsh-mallow

طبقه‌بندی علمی


فرمانرو: گیاهان

دسته: نهان‌دانگان

(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو

(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها

راسته: پنیرک‌سانان

تیره: پنیرکیانMalvaceae

سرده: ختمی

يكي ازاجزاي مكيدني گياهي آلتادين وقرص فيتوكلد موثردرالتهاب گلوومخاط آن خواص دارویی: طبیعت آن معتدل است، ملین و مسهل قوی، خلط آور، ضد سرفه، پیچش شکم، قولنج و دانه این گیاه در درمان زخم معده نیز سودمند است براي رفع گلودردجوشانده گل آن راغرغره مي كنند

2 )  Goldenseal شرح آن داده شد

وظايف داروسازان

داروسازان  پيشنهادمي كنند كه بيماران مبتلا به سرماخوردگي در حد مناسبي استراحت داشته باشند و مايعات فراوان ميل كنند. مصرف سوپ داغ جوجه و نوشيدني مي تواند بيمار را تا حدودي تسكين بخشد. توليد بخار آب در اتاق و يا دستگاه هاي بخور آب خالص يابه صورت تركيب بااكاليپتوس ،حل نمودن ترموراب درآب جوش واستشمام بخارآن،استفاده ازقلم بيني،شستشوي حلق وبيني بامحلول كلرورسديم %0/9 (سرم شستشو)به عنوان بهترين ماده ضدآلرژن ،تحريكات بيني و گلو را كه توسط هواي خشك و آلرژن هاايجاد شده است، آرامش مي بخشد در حال حاضر هيچ درماني براي سرماخوردگي معمولي وجود ندارد. يكي از محققين پيشنهاد مي كند كه مخلوطي از يك داروي ضد ويروس با يك داروي ضد التهاب در مرحلة ابتداي سرماخوردگي ممكن است مؤثرترين روش براي درمان سرماخوردگي باشد، ولي اكثر بيماران آن قدر صبر مي كنند تا علايم آن توسعه و پيشرفت يابد و سپس اقدام به درمان مي كنند. پيشگيري مؤثر و درمان سرماخوردگي معمولي تلاش هاي بيشتري را در آينده نياز دارد.درحال حاضربهترين پيشنهاد،تقويت سيستم ايمني قبل ازرسيدن فصول سرد بامصرف ويتامين ث ،شربت آلوئه ورا،تركيبات روي وگياه آكيناسه مي باشد

 



نسل اول آنتي هيستامين ها

ديفن هيدرامين، كلرفنيرامين، كلماستين، پرومتازين، هيدروكسي زين،كتوتيفن،سيپروهپتادين اين گروه داروئي چربي دوست (ليپوفيل) هستند و از سد خوني – مغزي عبور مي كنند به همين دليل اثرخواب آوري ورخوت دارند.داراي اثرات كولي نرژيك واضحي هستند ممكن است موجب كاهش ترشحات بزاق و نايژه شوند از اين رو مي توانند اثر نامطلوبي بر بيماران دچار آسم غير آلرژيك داشته باشند

نسل دوم آ نتي هيستامين ها

استميزول، ميزولاستين، لوراتادين، ستيريزين و اكريواستين اين گروه داروئي چربي دوست (ليپوفيل) نيستند و از سد خوني – مغزي عبور نمي كنند به همين دليل داراي اثرات خواب آوري كمتري نسبت به نسل اول دارند احتمال خواب آلودگي يا عوارض آنتي كولي نرژيكي (خشكي دهان، تاري ديد، يبوست) چنداني ندارندلوراتادين در وضعيت هاي آلرژيك كه با علائمي همچون آب ريزش بيني، كهير و كونژونكتيويت همراه است مصرف داردايجاد خواب آلودگي نمي كندمهمترين موارد مصرف اين دارو رينيت آلرژيك (به منظور بهبود علائم نازال و غير نازال) و كهير مزمن ايديوپاتيك مي باشد. مهمترين متابوليت اين دارو دزلوراتادين Desloratadine است كه يك متابوليت فعال و قوي است

نسل سوم آنتي هيستامين(نسل جديد)

اين گروه به شدت چربي گريز (ليپوفوب) هستند و حتي با مقادير زياد نيز خواب آلودگي ايجاد نمي كنند. از تركيبات جديد مي توان موارد زير را نام برد:

فكسوفنادين، نوراستاميزول، دكربواتوكسي

فكسوفنادين يك متابوليت فعال ترفنادين است ترفنادين يك آنتي هيستامين با اثرات خواب آوري كم مي باشد . عوارض قلبي ترفنادين در صورت مصرف همزمان آن با داروهايي كه توسط سيتوكروم ۴۵۰-P متابوليزه مي شوند مانندآنتي بيوتيكهاي ماكروليدي ماننداريترومايسين و ضد قارچ هاي ايميدازولي وگريپ فروت  ممكن است رخ دهد . اما فكسوفنادين عوارض قلبي نداشته وحتي در مقادير ۴ برابر بيشتر از حد توصيه شده نيز اثرات خواب آوري ندارد اين دارو از سد خوني – مغزي عبور نمي كند .

طريقه اثر آنتي هيستامينها و مقايسه با داروهاي مشابه در درمان همان بيماري:

پس از ايجاد حساسيت توسط آلرژن بدن توسط ماست سل ها, مدياتور هيستامين را آزاد مي كند كه موجب تورم در مخاط محل برخورد مي گردد و به طرق ذيل مي توان با آن مقابله نمود:

الف- در بيني :

اسپري دهانی‌ یا اسپری‌ بینی قطره چشمي

كرومولين سديم:تثبيت كننده غشا سلول براي مهار ماست سل ها تا هيستامين ترشح ننمايند.

مصرف آنتي هيستامين: براي انتقال محل گيرنده هاي هيستامين تا هيستامين ها نتوانند در آن محل ها مستقر و ايجاد تورم نمايند.  كورتيكواستروئيدها: براي اينكه پس از تاثير هيستامين روي مخاط و ايجاد ادم ، مي تواند ادم موجود در مخاط را كاهش دهد.

ب- در معده :

  آلومينيوم ام جي اس: براي از بين بردن اسيد اضافي ترشح شده از برخورد آلرژن و مخاط و ايجاد مدياتورها

مصرف آنتي هيستامين هاي H۲ بلوكر: تا  بتوانند محل گيرنده هاي هيستاميني H۲ را اشغال كرده تا هيستامين موجب ورم مخاط معده نشود. مصرف امپرازول: تا  بتواند پمپ توليد اسيد معده را كنترل كرده و اين پمپ  با تحريك هيستامين نتواند اسيد توليد كند.

دوكسپين (Doxe Pine): تركيبي سه حلقه اي است كه در اصل بعنوان آنتي هيستامين به بازار ارائه شد ولي بعدها به دليل اثرات ضد افسردگي در رده داروهاي روانپزشكي قرار گرفت.    اين دارو علاوه بر فعاليت قوي آنتي هيستاميني  H۱ ،گيرنده هاي H۲ را نيز قويا مهار مي كند. دوكسپين در شرايط آزمايشگاه به عنوان آنتي هيستامين H۱ حدود ۷۷۵ برابر قويتر از ديفن هيدرامين است. دوكسپين عوارض شديد آنتي كولينرژيكي و خواب آلودگي دارد و ممكن است سبب اختلال در عملكرد شناختي گردد.  دوكسپين در كنترل كهيرهاي مزمن آيديوپاتيك(ناشناخته) موثر است دوكسپين در درمان كهير سالمندان مفيد است ولي بايد با احتياط مصرف شود از عوارض يا خصوصيات ديگر آنتي هيستامين ها اين است كه اسفنكترمثانه را منقبض مي كند و موجب مي شود كه شب ادراري كنترل شود . و يا در صورتيكه شب ادراري به علت سيستميك حاصله از برخورد آلرژي با مخاط مثانه باشد آن را كنترل و درنتيجه شب ادراري كنترل مي شود.

فراورده های موثر در درمان سرفه موجود در ايران

نام فراورده                   شکل دارويی                             گروه دارويی کلرفنيرامين نسل 1

قرص- شربت-آمپول

آنتی هيستامين خواب آور خفيف دررينيت آلرژيك،فصلي‌ يا دايمي‌،رينيت‌ وازوموتور و التهاب‌ آلرژيك‌ملتحمه‌ ناشي‌ از استنشاق‌ مواد آلرژن‌ و ياخوردن‌ آنها،کهیر ، آنژیوادم ، التهاب و احتقان بینی و چشم و بیماریهای پوستی خارش دارمهارگيرنده H1   در پوست گيرنده هاي H۲,H۱ وجود دارد و هيستامين در ايجاد افزايش نفوذ پذيري عروق (تشكيل Wheal) و نيز اتساع عروقي (سرخي پوست Redness) –دخالت مي كند و اين موجب مي شود تا پوست از نظر فيزيويولوژيك تغييراتي را پيدا كند كه سبب رشد قارچ ها در پوست مي شود,و براي درمان قارچ ها لازم است آلرژي نيز كنترل شود زيرا امكان دارد عود مجدد با عدم كنترل آلرژي ايجاد شود

*ديفن هيدرامين شربت نسل 1

آنتی هيستامين غرغره+خوراکی(خواب آور)

*ديفن هيدرامين کمپاندشربت

آنتی هيستامين+ ضدسرفه غرغره+خوراکی(خواب آور)

*هيدروکسی زين نسل1 

شربت-قرص

آنتی هيستامين خواب آور

*پرومتازين نسل1

شربت

آنتی هيستامين خواب آور قوی

*لوراتادين نسل2

قرص- شربت

آنتی هيستامين خواب آوری ناچيز – طولانی اثر

*ستیريزين نسل2

قرص-شربت

آنتی هيستامين  دربعضي افرادداراي خواب آوري ودربرخي  داراي خواب آوری ناچيز – طولانی اثر

*فكسوفنادين  نسل  3

قرص

آنتی هيستامين خواب آوری ناچيز – طولانی اثر

*آنتی هيستامين دکونژستانت

قرص

آنتی هيستامين خواب آور(داروي  آدرنرژيك بااثرات سمپاتيكي بااثرضداحتقاني)این دارو اغلب در درمان علائم سرماخوردگی (به خصوص سرماخوردگی‌های ویروسی بزرگسالان) مانند آبریزش بینی، سرفه و گلودرد استفاده می شود .گاه در مشکلات مشابه مانند حساسیت تنفسی، آلرژی و ... نیز به کار می رود .این دارو ترکیب کلرفنیرامین(آنتی هيستامين بابلوک ‌گیرنده‌های‌ H۱ اثرات‌ هیستامین‌ را مهارمی‌کند. اثرات‌ کولی نرژیک‌ این‌ دارو نیز به خشک‌ شدن‌ مخاط بینی‌ كمك مي كند)، فنیل افرین(فنیل‌افرین‌ مقلد سمپاتیک می باشد و برروی‌ گیرنده‌های‌ آلفاآدرنرژیک‌ مجاری‌ تنفسی‌ و عروق اثر کرده‌ و باایجاد تنگی‌ عروق‌ موجب‌ رفع‌ احتقان‌می‌شود) و فنیل پروپانول آمین(فنیل‌ پروپانولامین‌ اثر تحریکی‌برروی‌ CNSدارد )است.

*سرماخوردگی بزرگسالAdult Cold

قرص

ضد احتقان+ ضد درد و تب +آنتی هيستامين

استامينوفن(ضد تب و کاهنده درد )+فنيل افرين+کلرفنيرامين

جزء استامینوفنی این قرص با مهار سنتز پروستاگلاندین‌ها موجب کاهش تب می ‌شود. همچنین کلرفنیرامین با تأثیر بر عروق خونی، دستگاه گوارش و دستگاه تنفس از طریق رقابت با هیستامین، پاسخ حساسیتی را از طریق مهار کردن هیستامین کاهش می‌ دهد و فنیل‌افرین نیز سبب انقباض سریع و طولانی‌ مدت شریانچه‌ها شده و در نتیجه موجب کاهش ترشح مایعات و احتقان مخاطی می ‌شود.

*سرماخوردگی اطفال شربت:

ضد احتقان+آنتی هيستامين

76 /0 ميلی گرم کلرفنيرآمين مالئات و 10 ميلی گرم پسووافدرين در هر 5 ميلی ليتر

*سرماخوردگی اطفال:

قرص

Children cold نام تجاری: Coricidindemilets

ضد درد و تب- ضد احتقان – آنتی هيستامين

80ميلی گرم استامينوفن ، 5 /0 ميلی گرم کلرفنيرامين مالئات و  5/7 ميلی گرم پسودوافدرين

*کلداستاپ قرص

ضد درد و تب ضد احتقان- آنتی هيستامين

استامينوفن500ميلي‌گرم+پسودوافدرين30‌ميلي‌گرم+25 ميلي گرم ديفن هيدرامين

کلداکس

قرص

ضددردوتب-ضداحتقان-آنتی هيستامين

استامينوفن+پسودوافدرين+ديفن هيدرامين

*بايولنول کلد

قرص روز :ضد درد و تب- ضد احتقان- ضدسرفه

استامينوفن+فنيل افرين+دکسترومتورفان

قرص شب: ضد درد و تب- ضد احتقان-ضدسرفه-آنتی هيستامين استامينوفن+فنيل افرين+دکسترومتورفان+کلرفنيرامين

اگزا کلد:

هر قرص حاوی 325mg استامینوفن و 5mg فنیل افرین هیدروکلرایدو 2mg کلرفنیرامین مالـئات میباشد.

دکسترومتورفان شربت:

ضد سرفه مرکزی 15 ميلی گرم دکسترومتورفان هيدروبرومايد در هر 5 ميلی ليتر

دکسترومتورفان پی شربت:

 ضد سرفه+ ضد احتقان

  15ميلی گرم دکسترومتورفان هيدروبرومايد و 30 ميلی گرم پسودوافدرين در هر 5 ميلی ليتر

دکسترومتورفان قطره :

ضد سرفه مرکزی4 ميلی گرم دکسترومتورفان هيدروبرومايد در هر ميلی ليتر .

*توسيان شربت گياهی:

خلط آور –ضد التهاب- ضد عفونی مجاری تنفسی

عصاره آويشن (مصرف به همراه مايعات)

يمکس شربت گياهی:

خلط آور –ضد التهاب- ضد عفونی

مجاری تنفسی عصاره آويشن( مصرف به همراه مايعات)

*تيميان شربت گياهی:

خلط آور –ضد التهاب- ضد عفوني

مجاری تنفسی

عصاره آويشن (مصرف به همراه مايعات)

*برونکوتيدی شربت گياهی:

خلط آور –ضد التهاب- ضد عفونی مجاری تنفسی

عصاره آويشن( مصرف به همراه مايعات)

*آوی پکت شربت گياهی:

خلط آور –ضد التهاب- ضد عفونی مجاری تنفسی عصاره آويشن( مصرف به همراه مايعات)

پروسپان شربت گياهی:

خلط آور- ضد سزفه- برطرف کننده اسپاسم راه هاي  هوايی

عصاره برگ پيچک

*اکسپکتورانت ساده شربت:

ضد احتقان-خلط آور- آنتی هيستامين

*گايافنزين شربت:

رقيق شدن خلط وبيرون راندن آن از راه هاي هوايي

پسودوافدرين شربت:

به عنوان يك داروي  آدرنرژيك بااثرات سمپاتيكي بااثرضداحتقاني

 کلرفنيرامين شربت:

آنتي هيستاميني(خواب آور)

اکسپکتورانت کدئين شربت:

ضد احتقاق- خلط آور وضد سرفه

گايافنزين-پسودوافدرين-کدئين(خواب آور)گايافنزين شربت خلط آور (مصرف با مايعات)

برم هگزين:

برم‌ هگزین‌ به‌عنوان‌ خلط آور و رقیق ‌كننده‌ ترشحات‌ موكوسی‌ در مواردی‌ مانند التهاب‌ نایژه‌، آسم‌ ، برونشیكتازی‌ و التهاب‌ سینوس‌ها همراه‌ با تجمع‌ ترشحات‌ موكوسی‌ غلیظ و چسبنده ‌در مجاری‌ تنفسی‌ مصرف‌ می‌شوداین‌ دارو با تحریك‌ غدد مخاطی‌ نایژه‌ و تغییر تركیبات ‌گلیكو پروتئینی‌ موجود در ترشحات ‌، موجب‌ كاهش‌ چسبندگی‌ و رقیق ‌شدن‌ ترشحات‌ و خروج‌ آنها می‌گردد.برم هگزين با افزايش ترشحات موكوسي رقيق شده، باعث بالا رفتن سطح پادتن هاي IgG وIgA در مجاري تنفسي مي شود كه در درمان علامتي بيماريهاي عفوني تنفسي بسيار مؤثر است. شربت حل کننده خلط (مصرف با مايعات)

کلد کندی آب نبات سرد

ضد درد- ضد التهاب- ضد عفونی مخاط گلوحاوي منتول

استرپسيلزstrepsils آب نبات سرد

ضد درد- ضد التهاب- ضد عفونی مخاط گلوحاوي منتول

کلوبوتينول قرص- قطره:

ضد سرفه در درمان سرفه های مقاوم یا به علت نا مشخص

کتوتيفن قرص-شربت:

آنتی هيستامين خواب آوری خفيف

نكته:تجويز آنتي هيستامين‌ها نظير ديفن هيدرامين، كلرفنيرامين، برم فنيرامين و سيپرو هپتادين، دكونژستانها نظير پسودوافدرين و فنيل افرين، ضد سرفه‌ها نظير دكسترومتورفان و خلط آورها نظير گايافنزين به طور كلي در كودكان با سن كمتر از دو سال توصيه نمي‌شود.

آلتادين

اشكال دارويي :

قرص مكيدني 700 ميلي گرمي

موارد مصرف :

آلتادين در درمان التهاب و تحريك مخاط گلو بكار مي رود همچنين به عنوان خلط آور در سرفه هاي تحريكي ناشي از افزايش ترشحات مجاري تنفسي فوقاني استفاده مي شود.

اجزاء فرآورده :

قرص آلتادين حاوي 220 ميلي گرم پودر گل ختمي ، 150 ميلي گرم عصاره تام شيرين بيان و 2 ميلي گرم اسانس نعناع مي باشد .

مواد ويژه :

موسيلاژ ( گالاكتورونيك ، گلوكورنيك اسيد ، رامنوز ... ) پكتين ، آسپاراژين ، لسيتين ، منتول ، فلاونوييدها و گليسيريزين .

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

آلتادين با داشتن موسيلاژ و ساير مواد موثر داراي خاصيت نرم كننده و كاهش دهنده تحر يكات و التهابات خفيف در مخاط دهان و گلو مي باشد . احتمالا اين اثر با ايجاد يك غشا و مانع فيزيكي براي جلوگيري از گسترش تحريكات ظاهر مي شود .

مقدار مصرف :

طبق دستور پزشك و يا هر 2 تا 3 ساعت يك قرص مكيده شود .

مصرف در حاملگي و شيردهي :

ايمني مصرف آلتادين در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است با اين وجود منافع آن در برابر مضار آن بايد سنجيده شود .

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/10/05ساعت 4:50 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  | 

اسپري فلازون-دكترسعيدخسروي


+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/10/05ساعت 0:3 قبل از ظهر  توسط دکترسعید  | 

اسپري فليكسوناز رفع رينيت والتهاب بيني -دكترسعيدخسروي

flixonaseFLUTICASONE  


معرفي دارو: فلوتيكازون يك كورتيكواستروئيد است. براي رفع نشانه هاي رينتي آلرژيك يا التهاب مخاط بيني (به صورت اسپري بيني، فليكسوناز) و كنترل آسم (به صورت استنشاق كننده) مصرف ميشود. فلوتيكازون اثر فوري ندارد و بايد آن را بطور منظم مصرف كرد. براي رينيت آلرژيك، درمان با اسپري بيني بايد 2 الي 3 هفته قبل از شروع فصل حساسيت يا تب يونجه شروع شود. مبتلايان به آسم بايد دائماً فلوتيكازون استنشاقي مصرف كنند تا از حمله هاي آسمي جلوگيري شود. اين دارو داراي عوارض جانبي است زيرا مستقيماً با ريه و مخاط بيني تماس حاصل مي كند (نوع استنشاقي) عفونت قارچي كه با تحريك دهان و گلو همراه است،ايجاد مي كند و از عوارض جانبي استنشاق اين دارو نيز بشمار مي رود كه با شستن كامل دهان با آب بعد از هر بار استنشاق مي توان اين ناراحتي را به حداقل رساند.

شکل دارویی:

اسپری بینی

مکانیسم اثر:

کاهش سلول های التهابی و کاهش ازاد سازی هیستامین و پروستاگلاندین و لکوترین ها

مزیت:

اثرات سیستمیک نسبت به بکلومتازون بینی بسیار کمتر است(یک درصد در مقایسه با 44 درصد جذب سیستمیک دارو)

موارد مصرف:

  1. پیشگیری و درمان رینیت آلرژیک فصلی
  2. درمان درد و فشار سینوس ها در سینوزیت

دوز مصرف:

  1. بزرگسالان و بالای 12 سال: 2 پاف در هر بینی ترجیحا صبح هاگاها دو بار در روز ممکن است مورد نیاز
  2.  12-4 سال:یک پاف یک بار در روزگاهی مصرف 2 بار در روز مورد نیاز است.

احتياط:

  1. اثر دارو بعد از 4-3 روز ظاهر میشود.
  2. در ترکیب با داروی Ritonavir ممکن است اثر سیستمیک دارو زیاد شده منجر به سندرم کوشینگ و سرکوب غده فوق کلیه در بیماران شود.

تداخلات:

باتوجه به جذب سیستمیک بسیار کم احتمال تداخل کم است

  1. مهارکننده های سیتوکروم p450:مثل کتوکونازول و اریترومایسین 
  2. ریتوناویر

مصرف در حاملگی و شیر دهی :

مطالعات کافی نیست منافع در برابر مضار باید سنجیده شود.

عوارض جانبی:

  1. عوارض تنفسی:اپیس تاکسی خشکی بینی تحریک بینی خشکی و تحریک گلو
  2. عوارض سیستم عصبی:سردرد احساس بوی بد

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/10/05ساعت 0:2 قبل از ظهر  توسط دکترسعید  | 

پيشگري ودرمان سرماخوردگي Common Cold قسمت اول -دكترسعيدخسروي

درمان سرماخوردگي وراه هاي پيشگيري آن

     بيماري سرماخوردگي از شش خانوادة ويروسي اصلي با بيش از 200 نوع سروتيپ ناشي  مي شود. رينوويروس ها كه مسؤول بيش از 30 درصد تمام سرماخوردگي ها مي باشند، احتمالا يكي از دلايل اين كه تا به حال تهيه و توليد يك واكسن مؤثر ضد سرماخوردگي معمولي امكان پذير نبوده است، مربوط به تعداد زياد سروتيپ هاي ويروس ها بوده است. كوروناويروس كه سروتيپ هاي متعددي دارد، دومين علت اصلي سرماخوردگي است. آنتروويروس ها (كوكساكي A و B و اكوويروس) يكي ديگر از علل سرماخوردگي هستند كه گاه گاهي بيماري را باعث مي شونداحتمالا تنها خبر مثبت راجع به سرماخوردگي اين است كه خود به خود بهبود مي يابد و علايم آن به طور معمول در حدود 3 تا 7 روز طول مي كشد. با وجود اين برخي از انواع  سرماخوردگي ها ممكن است تا 2 هفته يا بيشتر دوام يابد.استفاده ازآسپيرين و استامينوفن باعث طولاني شدن انتشار ويروس مي شوند، ولي ايبوپروفن چنين خصوصيتي ندارد. نشان داده اند كه استفاده از آسپيرين و استامينوفن جهت درمان گلودرد، تب، سردرد يا درد عضلاني مي تواند آنتي بادي خنثي كنندة سرم را هم سركوب كرده و علايم مربوط به بيني را تشديد نمايد، ولي ناپروكسن اثري بر آنتي بادي خنثي كنندة سرم ندارد و انتشار آن را طولاني نمي كند. اهميت اين يافته ها در اثر بخشي دورة سرماخوردگي يا انتقال آن ها مورد آزمايش قرار نگرفته است پاسخ طبيعي بدن انسان به عفونت هاي ويروسي با توليد اينترفرون هاهمراه است، ولي تحقيق در مورد مصرف اين مواد براي جلوگيري از حملات ويروس ها هنوز ناكام مانده است. مطالعات انجام شده با استفاده از مصرف اينترفرون هاي داخل بيني آثار محافظت كننده اي بر عليه رينوويروس ها نشان داده است، ولي اين فقط در صورتي است كه اينترفرون ها بلافاصله قبل و يا سريعا پس از تماس با ويروس به كار روند. متأسفانه اثرات جانبي اينترفرون ها در مخاط بيني به صورت تمايل به خونريزي بوده است. اين آثار باعث محدود شدن مصرف آن ها به عنوان مواد پيشگيري در سرماخوردگي شده است. پيشگيري با داروهايي ضد ويروس يا اينترفرون ها در حال حاضر آسان نمي باشدداروهاي ضد ويروس ديگري به عنوان پيشگيري كننده مورد آزمايش قرار گرفته اندمانند داروي پيروداوير   (Pirodavir)  به طور  Invitro به پوشش خارجي اكثر رينوويروس ها متصل شده و موجب مهار باز شدن پوشش ويروس يا اتصال آن به غشاهاي بيني مي شود. گزارش شده است كه اگر اين دارو قبل از آلودگي به ويروس براي فردي تجويز شود، تعداد ويروس هاي بيماري زا در بدن وي به شدت كاهش مي يابد. متأسفانه اگر بيماران 24 ساعت قبل به ويروس آلوده شده باشند، كاهش قابل ملاحظه اي در اثر بخشي دارو رخ مي دهد و عوارض دارو به صورت خشكي شديد بيني و طعم ناخوشايند مشخص مي گردد  اخيرا يكي از كارخانجات دارويي گزارش كرد كه پيشگيري با داروي ضد ويروس پلكوناريل  (Pleconaril)  به طور مشخصي باعث كاهش انتشار ويروس ها مي گردد و علايم مربوط به قسمت فوقاني دستگاه تنفسي ناشي از ويروس كوكساكي در فاز اا آزمايشات باليني را تخفيف مي دهد. اين دارو قبل از هر گونه نتيجه گيري قطعي احتياج به مطالعة بيشتري خواهد داشت

ويتامينC

دردرمان سرماخوردگي چندان مؤثر نيست. اين ويتامين تا حدود 20 درصد باعث كاهش دورة سرماخوردگي مي شود  مصرف روزانة ويتامين ث با مقادير يك گرم يا بيشتر تا حدودي آثار محافظت كننده دارد، ولي دوز مناسب آن هنوز مشخص نشده است.

آنتي بيوتيك ها

تحقيقات نشان مي دهد  كه آنتي بيوتيك ها اثر مشخصي بر بهبود سرماخوردگي ندارند اكنون نشان داده شده است كه عقايد قديمي مبني بر اين كه ترشحات سبز چركي نمايانگر عفونت ثانويه در سرماخوردگي فرد مي باشدصحيح نمي باشد. آنتي بيوتيك درماني فقط زماني موثر واقع مي شود كه بيماران تاريخچه اي از بيماري هاي ريوي مزمن، سيانوز و پنوموني از خود نشان داده باشند

آنتي هيستامين هاوضداحتقان ها

آب ريزش، احتقان بيني و عطسه از علايمي هستند كه در اغلب موارد در شروع سرماخوردگي  در بيماران ديده مي شوند. اين علايم به طور اصلي در رينيت آلرژيك به علت آزاد شدن هيستامين از ماست سل ها مي باشند، بنابراين لازم است بتوان وضعيت بيماري را به نحوي ارزيابي نمود كه علت واقعي علايم مشخص باشد. بيماران بايد در مورد تماس با هر نوع آلرژن كه در قبال آن حساسيت دارند، مورد پرسش قرار گيرند. آلرژي هاي فصلي اغلب در بهار و تابستان در نتيجة حضور گردة گياهان گل دار، انواع كنه هاي ريز درختي ( Mite) و قارچ ها كه به مقادير زياد در هوا و در جريان فصول سال حضور دارند، به وقوع مي پيوندند. علايم براي دو هفته يا بيشتر به طول مي انجامد و معمولا بدون گلودرد يا سرفه بوده كه از مشخصات بيماري هاي آلرژي مي باشند  كلرفنيرامين كه از گروه آنتي هيستامينيك هاي  H1 و متعلق به نسل اول هست  در كاهش شدت آب ريزش از بيني و عطسه در بالغين و جوانان و نوجوانان مؤثرمي باشد  ، ولي در بچه هايي كه درسنين پيش دبستاني هستند مؤثر نيست برم فنيدرامين و تري پروليدين  (Triprolidine) به صورت تركيبي با پسودوافدرين با نام هاي

                                    Actifed

               و                   Aprodine

و 

    GRIPAX

Paracetamol 500 mg. Pseudoephedrine

 hydrochloride 30 mg. Triprolidine hydrochloride 1.25 mg

هم چنين از داروهاي ضد هيستاميني نسل اول هستند كه در تك نگار  (FDA) لحاظ شده اند، ولي مدركي دال بر اثر بخشي آن ها در درمان سرماخوردگي كمتر مشاهده شده است.  در حال حاضر با استفاده از فرمولاسيون هاي داخل بيني داروي ايپراتروپيوم برومايد كه يك داروي آنتي كلي نرژيك است، كاهشي در علايم سرماخوردگي ديده شده كه هم زمان سبب خشكي مجاري بيني و چشم ها مي گردد. در حال حاضر  FDA ساخت و فروش محصولات  OTC محتوي داروهاي آنتي نرژيك رابراي درمان يا تسكين علايم سرماخوردگي مجاز نمي داند. برخي از اين فرآورده ها حاوي آلكالوييدهاي بلادونا (مانند آتروپين و هيوسيامين) هستند كه تركيبات آنتي كلي نرژيك مي باشند ولي عمل آن ها در جهت تسكين علايم سرماخوردگي هنوز با آزمايشات باليني به اثبات نرسيده است  ترفنادين و آستميزول به علت ايجاد تداخل هاي دارويي كه پتانسيل ايجاد آريتمي قلبي تهديد كنندة حيات را داشته اند، فعلا از بازار دارويي جمع شده اند  مطالعه اي كه در آن مصرف آنتي هيستامينيك هاي غير سداتيو نظير لوراتادين و ستيريزين مورد آزمايش قرار گرفته باشد، تاكنون انجام نشده .است . داروهاي تثبيت كنندة ماست سل ها مانند كرومولين وتركيبات مشابه آن داروهايي هستند كه باعث تثبيت ماست سل ها گشته و بدينوسيله آزاد شدن هيستامين و ساير ميانجي هاي شيميايي مولد التهاب را مهار مي نمايد و اين در صورتي است كه دارو قبل از تماس با يك آلرژن مصرف گردد مصرف اين داروها براي پيشگيري از علايمي است كه همراه با رينيت آلرژيك و آسم هستند. مصرف آن پس از 24 ساعت از ظهور علايم سرماخوردگي قادر است شدت و دورة علايم احتقان و آب ريزش بيني را كاهش دهد.  اگر چه درباره اثر بخشي داروهاي ضد هيستاميني به منظور تسكين علايم سرماخوردگي هنوز ترديد وجود دارد، ولي در مورد مؤثر بودن داروهاي ضد احتقان بيني ترديدي وجود ندارد. استفاده از اين داروها چه به صورت خوراكي و يا موضعي منجر به تنگ شدن عروق و كاهش تورم مجاري بيني شده و گرفتگي بيني را رفع مي كند كليه داروهاي ضد احتقان بيني تحت عنوان داروهاي محرك آلفا آدرنژيك، از گروه آمين ها دسته بندي مي گردند داروي فنيل پروپانول آمين مجددا توسط FDA در حال بررسي مي باشد زيرا دربارة سلامت و ايمني اين دارو هنوز ترديد وجود دارد فنيل افرين هم مصرف خوراكي و هم مصرف موضعي دارد ولي به علت اين كه فراهمي زيستي آن در مصرف خوراكي چندان مورد اعتماد نيست، اين دارو در درجة اول به عنوان ضد احتقان موضعي كاربرد دارد. داروهاي موضعي ضد احتقان بيني شامل فنيل افرين، نافازولين، اكسي متازولين و زايلومتازولين مي باشند. فرمولاسيون هايي كه ضد احتقان بوده و در داخل بيني مصرف مي شوند، شامل قطره ها، اسپري ها، ژل ها و يا مواد استنشاقي با فرمولاسيون هاي قطره براي مصرف كودكان در دسترس مي باشند. يك اثر ناخواسته قطره هاي بيني نشت آن از بيني به سمت گلو و احساس طعم ناخوشايند است.داورهاي ضد احتقان از نظر مدت اثر با يكديگر تفاوت دارند و داروهايي كه كوتاه اثر هستند مانند فنيل افرين و نافازولين براي مصرف در كودكان ترجيح داده  مي شوند. اكسي متازولين طولاني ترين اثر را (در حدود 12 ساعت) دارا مي باشد. محصولاتي كه دو بار در روز مصرف داشته و يا طولاني اثر هستند، محتوي اكسي متازولين بوده و براي كودكان توصيه نمي شوند . مزيت قطره هاي بيني در اين است كه بدون ايجاد حالت خواب آلودگي در بيمار، احتقان بيني را بهبود مي بخشند. اسپري ها و قطره هاي بيني محتوي كلرور سديم با غلظت هاي كمتر از 9/0 درصد صرفا خشكي و حساسيت غشاهاي مخاط بيني را برطرف نموده و ضد احتقان نيستند. در صورتي كه فرد به داروهاي ضداحتقان حساسيت داشته يا تداخل دارويي وجود داشته باشد، مصرف داروهاي ضد خشكي مخاط بلامانع خواهد بود  . فقدان رطوبت هوا در خانه ها و خشكي آن در فصل زمستان به علت گرم كردن فضاي خانه كمك به تحريك غشاهاي بيني و حلق مي كند. دستگاه هاي بخور و مرطوب كننده هاي هوا و اولتراسونيك به طور موفقيت آميزي در اين زمينه استفاده شده است كه خشكي و حالت تحريكي مخاط بيني را از بين مي برد. فرآورده هاي منتول و كامفر(حل نمودن ترموراب درآب جوش وبخورآن)را مي توان به مرطوب كننده ها اضافه نمود تا اثر مفيد آن ها افزايش يابد. داروهاي ضد سرفه بيماري سرماخوردگي هميشه همراه با سرفه نيست  داروهاي ضد سرفه موضعي توسط بلوك اعصاب حسي، يك اثر موضعي ايجاد مي نمايند. كامفر و منتول براي مصرف موضعي مورد تأييد هستند.  فقط منتول به صورت قطرة بيني و يا فرمولاسيون قرص هاي مكيدني يافت مي شود. قرص مكيدني روي به عنوان يك داروي هوميوپاتيك طبقه بندي شده است، ولي در ليست داروهاي بدون نسخة FDA نيست.

داوهاي ضد سرفة

خوراكي آن، از طريق سيستم عصبي مركزي عمل نموده و شامل دكسترومتورفان، ديفن هيدرامين و كدئين مي باشند. استفاده از كدئين و دكسترومتورفان به عنوان ضد سرفه هنوز تحت بررسي است و مورد سؤال مي باشد طي مطالعه اي پيشنهاد شد كه دو راه مركزي در كنترل سرفه وجود دارد،1) يك مسير رفلكس از طريق ساقة مغز به مركز سرفه كه توسط كدئين مهار مي شود و 2)يك مسير ارادي از راه كورتكس نيز وجود دارد كه كدئين بر آن مؤثر نيست. در تخفيف سرفه هاي مزمن يا سرفه هاي همراه با آسم، آمفيزم يا تدخين براي استفاده از داروهاي  OTC، مراجعه به پزشك لازم است. در حالت سرماخوردگي، سرفة بيمار ممكن است به علت ورود ترشحات مخاط بيني به داخل حلق باشد. گزارش شده است كه بيماراني كه آنتي هيستامين ها را مصرف كرده بودند تا آب ريزش بيني آن ها برطرف شود. هم زمان  مشكل سرفه شان نيز برطرف شده بود. اين پاسخ احتمالا به دليل خواص آنتي كلي نرژيك داروهاي آنتي هيستامينيك مي باشد. در رابطه با اثر بخشي كدئين و دكسترومتورفان،  هنوزبحث است .داروي ديفن هيدرامين بايد مادة ترجيحي ضد سرفه باشد، زيرا هم داراي اثر ضد سرفة مركزي است و هم اثر آنتي كلي نرژيكي دارد.درجايي كه كدئين بي تاثيرباشد بكلوفن موثرمي باشد گايافنزين  (Guaifenesin)  داوريي است خلط آور ولي اثر ضد سرفه ندارد. اين تركيب در بسياري از سرماخوردگي هاي با علايم مختلف كمي مؤثر مي باشد، ولي مصرف آن در درمان علايم سرماخوردگي چندان معمول نيست. در صورتي كه بيمار دچار سرفه هاي مزمن ناشي از آسم، سيگار كشيدن و يا آمفيزم ريوي باشد، اين ماده را نبايد به كار برد

 پروسپان  Prospan  (عصاره برگ خشک پیچک)

شکل دارویی:

شربت ۱۰۰ میلی لیتری، هر ۱۰۰ میلی لیتر از محلول حاوی ۷ /۰ گرم عصاره برگ خشک پیچک و ۱۳۴  /۰گرم سوربات پتاسیم به عنوان ماده نگهدارنده است.

موارد مصرف:

التهاب حاد مخاط دستگاه تنفسی که همراه با سرفه باشد. درمان علامتی بیماری های التهابی مزمن برونشیال ( خلط آور، برطرف کننده اسپاسم و ضد سرفه) 

موارد منع مصرف:

در موارد عدم تحمل فروکتوز تنها با نظر پزشک میتواند مصرف شوددر دوران بارداری وشیر دهی نیز تنها پس از مشورت با پزشک قابل مصرف می باشد.

عوارض جانبی:

در موارد نادری شربت سرفه پروسپان ممکن است به علت میزان سوربیتول مصرفی در فراورده ، اثرات ملینی داشته باشد.

تداخلات دارویی:

عوارض نا خواسته ای از مصرف همزمان شربت پروسپان با سایر داروها شناخته نشده است. در نتیجه میتوان این فرآورده را همزمان با سایر داروها مانند آنتی بیوتیک ها مصرف نمود.

میزان مصرف:

در نوزادان زیر ۱ سال و کودکان بین ۵-۱ سال  ۵/ ۲  میلی لیتر از شربت سه مرتبه در روز مصرف گردد. 

در کودکان ۹-۶ سال و نو جوانان بالای ۱۰ سال  ۵ میلی لیتر از شربت سه مرتبه در روز و در

بزرگسالان ۵-۵/ ۷ میلی لیتر از محلول سه بار در روز مصرف شود.

زمان مصرف:

طول درمان  به نوع  و شدت  علائم بالینی بستگی دارد. حداقل مدت مصرف دارو حتی در موارد خفیف التهاب دستگاه تنفسی ، یک هفته میباشد. در مان با محلول ضد سرفه برای ۲تا ۳ روز پس از فرو کش نمودن علائم جهت حصول اطمینان از موفقیت درمان باید ادامه یابد.

دراستخراج عصاره موثر درمانی از برگ های پیچک از حلال اتانول ۳۰% استفاده میشود و در مرحله خشک نمودن عصاره ، تمام محتویات الکلی آن خارج گشته است. شربت سرفه حاوی عصاره گیاهی به عنوان ماده موثره میباشد ودر نتیجه مانند تمام فرآورده هایی که از مواد طبیعی  تهیه شده اند ، ممکن است گاهی رنگ آن تغییر کند که این مورد تاثیری بر اثر درمانی آن ندارد.  هر بار قبل از مصرف بطری را به خوبی تکان دهید.

شرایط نگهداری:

در دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد و قبل از سر رسیدن تاریخ انقضاء مصرف نمایید.

داروهاي ضد درد و ضد تب

برخي بيماران ممكن است كمي تب داشته باشند و يا احيانا به طور ملايمي دردهاي عضلاني را تجربه كنند. تمامي داروهاي ضد تب و ضد درد OTC  در تسكين اين علايم مؤثرندگلودرد يا تحريكات ناحية گلو معمولا در ابتداي سرماخوردگي معمولي وجود دارد. چون اين حالت در اثر آزاد شدن واسطه هاي التهابي ازبافت هاي موضعي  مي باشد، ايبوپروفن وناپروكسين سديم يا كتوپروفن بر استامينوفن يا آسپرين با دوز معمولي ترجيح خواهند داشت، مگر اين كه براي مصرف آن ها در بيمار خاصي ممنوعيت وجود داشته باشد. استامينوفن و آسپرين داراي يك اثر منفي برروي آنتي بادي هاي خنثي كننده در سرم هستند و موجب طولاني شدن مدت انتشار ويروس در ترشحات بيني مبتلايان به سرماخوردگي مي گردند       دورة درمان با داروهاي ضد التهاب و ضد درد براي تسكين دردهاي عضلاني هفت روز مي باشد، ولي اگر به عنوان تب بر مصرف شوند مدت درمان سه روز است. بيماران مبتلا به سرماخوردگي بايد كمبود آب بدن را با استفاده از مصرف مايعات فراوان جبران كنند، به خصوص اگر تب وجود داشته باشد. داروهاي بي حس كنندة موضعي با فرمولاسيون قرص هاي مكيدني(مانندهرباگريپ وآلتادين) جهت بهبود گلودرد به طور جانشيني براي داروهاي ضد درد و تب خوراكي مي توانند موردمصرف باشد موادي مانند بنزوكايين به صورت قرص مكيدني، دي كلونين و فنول به صورت اسپري به عنوان داروي OTC  در داروخانه ها موجود است. چون فرمولاسيون قرص مكيدني براي كودكان با سنين پايين مناسب نيست، لذا داروهاي ضد درد خوراكي براي چنين مواردي مناسب تر هستند.

قرص مكيدني روي:

محصولات گلوكونات دو زنك، گلوكونات دو زنگ با گلايسين و استات  از تركيبات هوميوپاتيك هستند كه در فرمولاسيون قرص هاي مكيدني به كار مي روند تا علايم سرماخوردگي را درمان كنند.  گلوكونات دو زنك علايم سرماخوردگي را تا سه دقيقه بهبود مي بخشد، زيرا اين ماده مي تواند غلظت هاي خيلي بالايي از يون روي را در بزاق آزاد كند. آنان پيشنهاد كردند كه روي به طور برگشت پذيري به انتهاي اعصاب صورتي و سه قلو كه مملو از پروتئين مي باشد، اتصال مي يابد. به علاوه يون روي باعث بلوك اتصال رينوويروس به  ICAM – 1 شده و بدين ترتيب باعث مهار التهاب در مسير راههاي بيني مي گردد  مقادير خوراكي 150 ميلي گرم دو بار در روز از اين دارو به مدت شش هفته در افراد سالم باعث كاهش تعداد لنفوسيت ها و نوتروفيل ها شده است.  دوز پيشنهادي روي فرآورده هاي قرص مكيدني، 23 ميلي گرم هر دو ساعت در هنگام بيداري فردمي باشد. اگر روزانه هشت قرص مكيدني مصرف شود، دوز آن كاملا 185 ميلي گرم خواهد شد، ولي چون طول دورة بيماري كوتاه است، لذا تغييراتي كه در لنفوسيت ها و نوتروفيل ها رخ مي دهد، بسيار جزيي خواهد بود

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/10/05ساعت 0:0 قبل از ظهر  توسط دکترسعید  | 

اسپري زايلومتازون:كمك به رفع احتقان درسرماخوردگي و.....-دكترسعيدخسروي

Xylometazoline Hydrochloride

 ®Otrivine 

 دسته داروئی:ضد احتقان سمپاتومیمتیک 

 شکل داروئی:اسپری بینی w/v % 0.1  

 مکانیسم اثر :Otrivine  کمک به باز شدن و پاک شدن مجرای بینی از طریق کاهش ترشحات اضافی و بازگشت به حالت نرمال رگ های خونی متورم می شود.اثر دارو ظرف چند دقیقه آغاز و به مدت 10 ساعت ادامه پیدا می يابد. 

 موارد مصرف:بهبود نشانه های احتقان بینی که بدلایل متفاوتی مانند حساسیت فصلی ،رینیت آلرژیک ،سینوزیت و یا عفونت گوشی ایجاد می شود و همچنین فرایند Rhinoscopy را آسانتر می نماید. 

احتياط:

1-      در موارد گلوکوم با زاویه بسته بسته یا Rhinit sicca  منع مصرف دارد .

2-      در صورت وجود حساسیت به هر یک از اجزا اسپری نباید آنرا مصر ف نمود.

3-      اگر بیمار اخیرا جراحی بروی اعصاب داشته نباید آنرا مصرف نماید

4-      اسپری بزرگسالان رانباید برای نوزادان و بچه های زیر 12 سال مصرف کرد.

5-      در صورت وجود بارداری یا مصرف سایر داروها ،قبل از مصرف دارو باید پزشک را مطلع ساخت

6-   در صورت وجود دیابت ،بزرگی پروستات ،بیماریهای قلبی ، فشار خون بالا ، فشار بالای داخل چشم ، بیماریهای کلیوی ، گلوکوم با زاویه بسته و فعالیت بیش از حد تیروئید ، باید پزشک را مطلع ساخت7-      ترکیبات ضد احتقان را نباید بیش از 7 روز متوالی مصرف کرد 

: دوز مصرف

برای بزرگسالان و بچه های بالای 12 سال : یک پاف در هر سوراخ بینی 2 یا 3 بار در روز.نباید دارو را بیش از 7 روز متوالی استفاده نمود.  

عوارض جانبی:

1-سوزش ،خشکی ، تحریک پذیری یا احساس گزیدگی داخل بینی ، ترشح مایعات از بینی ، سردرد ،تهوع ،عطسه .در صورت ایجاد عوارض زیر سریعا پزشک را مطلع سازید:افزایش آبریزش از بینی یا گرفتگی بینی ، تغییرات بینائی ، سختی در تنفس ، تورم صورت یا گلو.. 

تداخلات داروئی:

1-      داروهای فشار خون بالا 2-      مهار کننده MAO  (مانند فنلزین ،ترانیل سیپرومین)3-      سایر دکونژستانت ها4-      سایر سمپاتومیمتیک ها (مانند متیل فنیدیت ، داروهای کاهنده اشتها )5-      ضد افسردگی چهار حلقه ای (مانند میر تازاپین)6-      ضد افسردگی سه حلقه ای ( مانند آمی تریپتیلین ،نور تریپتیلین ) 

مصرف در حاملگی و شیر دهی:این دارو نباید در دوران بارداری مصرف گردد.در دوران شیر دهی نیز نباید مصرف گردد مگر اینکه فواید مصرف آن بر ریسکهای ممکن برتری داشته باشد لذا باید با پزشک مشورت نمود. 

نکات قابل توصیه :1-      مصرف اسپری توسط افراد متعدد احتمال گسترش عفونت ها را ازدیاد می بخشد.2-      بدلایل بهداشتی اسپری تا 28 روز بس از باز شدن قابل مصرف می باشد 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/10/04ساعت 11:30 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  | 

اسپري اكسي متازولين:كمك به رفع احتقان درسرماخوردگي و.... -دكترسعيدخسروي

اسپري اکسی متازولین هیدروکلراید

دسته دارویی ضد احتقان

مواد تشکیل دهنده: اکسی متازولین هیدروکلراید 0/05% (   (W/V ،

اسانس منتول 0/06% و اکالیپتوس 0/01%

--

مکانیسم اثر:

اکسی متازولین یک داروی مقلد سمپاتیک مستقیم عمل کننده است، که واجد آثار آلفا آدرنژیک می باشد. این دارو با انقباض عروق مخاطی، گرفتگی و تورم غشاء داخل بینی را کاهش می دهد. اکسی متازولین به صورت ملح هیدروکلراید برای کاهش گرفتگی مخاط بینی در بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال استفاده می شود.

------------------------------------------------------------------------------

موارد مصرف:


اکسی متازولین در بهبود موقت گرفتگی بینی ناشی از سرما خوردگی، آلرژی، رینیت آلرژیک (تب یونجه) و سینوزیت موثر است.

--------------------------------------------------------------------------------
عوارض جانبي اين دارو به موازات اثرات مطلوب درماني ممکن است باعث بروز بعضي عوارض ناخواسته نيز بشود گرچه همه اين عوارض اتفاق نمي افتد ولي در صورت بروز ممکن است نياز به توجه پزشکي داشته باشند.
تاري ديد، طپش قلب ، سردرد ، سرگيجه ، خواب آلودگي ، احساس منگي در سر ، ضعف، اختلال در خواب ، اختلالات عصبي ، افزايش ترشحات بيني ، احساس خشکي در بيني

--------------------------------------------------------------------------------

بزرگسالان : 3-2 اسپري در هر بيني هر 12 ساعت
کودکان کمتر از 6 سال :توصيه نمي شود.

کودکان بزرگتر از 6 سال : مانند بزرگسالان مصرف شود

قبل از مصرف دارو بینی باید تمیز باشد. هنگام استفاده از دارو از طریق بینی نفس بکشید و دارو را هنگام دم اسپری کنید. به منظور استفاده صحیح از اسپری ابتدا اسپری را بخوبی تکان داده و سپس درپوش سر اسپری را بردارید. اسپری را در دست گرفته به گونه اي كه انگشت شست در زير اسپري و ساير انگشتان اطراف پمپ باشد و سر را کمی به جلو خم کنید و سر اسپری را داخل یکی از سوراخهای بینی قرار دهید. سپس با دست سوراخ دیگر بینی را مسدود نمائید. همراه دم، اسپری را تا انتها فشار دهید، سپس این عمل را برای سوراخ دیگر بینی تکرار نمائید. سر پمپ اسپری را با آب گرم تمیز نمائید و سپس درپوش اسپری را در جای خود قرار دهید.

Zicam sinus relief nasal pump

                       Oxymetazoline

    

HCl 0.05% ............... Nasal decongestan

Uses 

  • Temporarily relieves nasal congestion due to: *common cold *sinusitis *hay fever *upper respiratory allergies
  • Helps clear nasal passages
  • Shrink swollen membranes
  • Temporarily relieves sinus congestion and pressuret


+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/10/04ساعت 11:1 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  | 

تست آنتي ژن اختصاصي پروستات(PSA)-دكترسعيدخسروي

نوع تست:خون

يافته هاي طبيعي:كمتراز     4ng/ml

شرح تست:

PSAيك گليكوپروتئيني است كه درسيتوپلاسم سلول هاي اپيتليال پروستات وجوددارد.اين  آنتي ژن درآقايان وجوددارد.سطح آن درافرادمبتلا به كانسرپروستات زيادمي شود.اگرچه اين ماده باتكنيك هاي هيستوشيميايي اندازه گيري مي شودولي اخيرا دقت تكنيك هاي راديوايمونواسي افزايش يافته است.سطوح بالاتراين ماده مي تواند نشانه دست اندازي تومورباشد.اين تست بسيارحساس بوده چراكه براي كنترل پاسخ دهي به درمان است.جراحي،راداسيون،هورمون تراپي منجربه كاهش اين ماده خواهدشد.اين تست حساس ترواختصاصي ترازتست اسيدفسفاتازپروستاتيك  ( PAP)چون كه مي تواندپاسخ دهي به درمان وعودتوموررانشان دهد.سطح اين دوماده ممكن است دربيماران مبتلا به هايپرتروفي خوش خيم پروستات(BPH) وپروستاتيت ،مختصري افزايش مييابد.سطوحPSA بالاتراز10قويا به نفع كانرپروستات مي باشد.سطوح پايين ترممكن است نشان هايپرتروفي ياكانسر ذرمراحل اوليه باشد.فرمول هاي مختلفي براي تصحيح نسبيBPH  كه به طورطبيعي درمردان مسن ديده مي شود وجوددارد.

سطحPSA   پيش پيني شده=  0/12   ضرب درحجم غده (برحسب سانتي مترمكعب درسونوگرافي)

مقاديربالاترازسطح انتظارمي تواندنشانه كانسرپروستات باشد.راه ديگربراي اينكه علت افزايش اين ماده (يعني  كانسرباشد يا (BPH  معلوم شوداين است كه،سطح آن راهر3تا6 ماه يك بارچك نماييم.افزايش تيتربه نفع كانسراست.

اين تست به عنوان تست غربالگري روتين درمردان بالاي 50 سال پيشنهادشده است.اگراين تست همراه باتوشه ركتال همراه شود مي تواند%80ازكانسررامشخص سازد.

شيوه كارحين تست:

اين تست نيازي به ناشتابودن بيمارندارد

حدود5ميلي ليترازخون رادريك لوله آزمايش سرقرمزجمع آوري مي كنند.

يافته هاي غيرطبيعي:

افزايش سطح:

كانسرپروستات

پروستاتيت

BHP

+ نوشته شده در  جمعه 1390/10/02ساعت 10:29 بعد از ظهر  توسط دکترسعید  |